Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Posadzenie Dębu Pamięci w Szkole Podstawowej nr 3

Posadzenie Dębu Pamięci w Szkole Podstawowej nr 3

8 listopada 2018 roku uroczystości związane z 100. rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich od zasadzenia Dębu Pamięci Generała Józefa Hallera.

Dąb Pamięci posadzony został w ramach akcji „100 dębów bohaterów pamięci Niepodległej” organizowanej przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie pod patronatem honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego. Celem tej akcji jest utrwalenie w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodego pokolenia, nie tylko tej wspaniałej rocznicy, ale przede wszystkim wybitnych postaci "Ojców Niepodległości', które wywarły istotny wpływ na odzyskanie oraz utrwalenie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystości sadzenia Dębu Pamięci Generała Józefa Hallera uczestniczyła młodzież szkolna i zaproszeni goście, a wśród nich m.in.: Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank oraz przyjaciel szkoły i przedstawiciel lasów państwowych Jan Czapliński. Uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu na temat Błękitnego Generała przygotowanego przez nauczycielkę historii Magdalenę Kortes, która przedstawiła życie i działalność Józefa Hallera oraz jego zasługi dla niepodległości, szczególnie dla terenów nam bliskich, a mianowicie Ziemi Chełmińskiej i całego Pomorza Gdańskiego.

W swoich słowach, skierowanych do młodzieży, Burmistrz Józef Blank podkreślił znaczenie patriotyzmu i zaangażowanie w sprawy Ojczyzny, tej małej i tej dużej, przez społeczność szkolną.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na boisko szkolne, gdzie przy Rocie Hallera dokonano zasadzenia dębu. Modlitwę za bohaterów niepodległości oraz poświęcenia dębu dokonał ks. Andrzej Waks.

W tym dniu uczniowie i uczestnicy uroczystości mieli przeświadczenie, że spoczywa na nich obowiązek pozostawienia trwałego śladu celebrowania tego wspaniałego jubileuszu, jak również pielęgnowania pamięci o osobach, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Ojczyznę. Mamy nadzieję, że postać Błękitnego Generała będzie wzorem dla wielu pokoleń Polaków.

Ostatnio zmienianywtorek, 13 listopad 2018 11:49
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem