Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta z wizytą w duńskim Køge

Przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta z wizytą w duńskim Køge

W dniach 28-31 stycznia 2019 roku radny Młodzieżowej Rady Miasta Maksymilian Rogalski wraz z opiekunem Lucyną Ben Nasr ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu w Køge w Danii. Było to jedno z wielu spotkań młodzieżowych radnych zaplanowanych w ramach projektu SB YCGN realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin RP „Euroregion Bałtyk” oraz Fundację Civis Polonus we współpracy z Politechniką Gdańską, Uniwersytetem w Kłajpedzie oraz samorządami.

Głównymi celami projektu jest zwiększenie transgranicznej współpracy młodzieży w krajach partnerskich, kompetencji samorządów lokalnych do angażowania się w dialog obywateli z młodzieżą oraz zwiększenie rzeczywistego uczestnictwa młodych ludzi w procesach decyzyjnych. W spotkaniu warsztatowym w Køge wzięli udział przedstawiciele Młodzieżowych Rad Miasta i dorośli (opiekunowie i samorządowcy) z ośmiu formalnych partnerów i sześciu stowarzyszonych z czterech państw nadbałtyckich, a mianowicie Litwy, Danii, Szwecji i Polski.

W pierwszym dniu warsztatów tematycznych, które miały miejsce w ośrodku młodzieżowym Tapperiet młodzież z Køge podzieliła się swoimi doświadczeniami i opowiadała o swoim zaangażowaniu w życie miasteczka, możliwościach jakie im daje ośrodek oraz formach współpracy z lokalnymi władzami.

Przedstawiciel Uniwersytetu w Kłajpedzie przedstawił wyniki ankiety dotyczącej udziału młodzieży w życiu społecznym, świadczącej o tym, że zaangażowanie młodzieży w Polsce i na Litwie jest znacznie niższe niż w Danii i Szwecji.

W drugim dniu wszyscy partnerzy przedstawili prezentacje na temat sytuacji młodzieży w ich miejscach zamieszkania, mocnych i słabych stronach, ich możliwościach i zagrożeniach. Zaprezentowała się również Fundacja Civis Polonus z Warszawy, przedstawiając swoje doświadczenia oraz formy współpracy z różnymi szkołami. W czasie kiedy dorosłym prezentowano dalszy program projektu, który będzie realizowany w 2019 roku, młodzież miała okazję zwiedzić miasteczko i poznać najważniejsze zabytki Køge.

Wizyta i warsztaty tematyczne były bardzo pouczające, umożliwiły wymianę doświadczeń, nawiązanie kontaktów oraz podpatrzenie dobrych praktyk dotyczących młodzieży i funkcjonowania Młodzieżowych Rad Miast na obszarze Euroregionu Bałtyk.

1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem