Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-

Konferencja o odrestaurowanych zabytkach rękopiśmienniczych z naszego miasta

Konferencja o odrestaurowanych zabytkach rękopiśmienniczych z naszego miasta

12 grudnia 2019 roku w Centrum Dialogu Biblioteki Diecezjalnej w Toruniu odbyła się konferencja, na której prezentowane były archiwalne dokumenty z Parafii pw. Św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście pochodzące z XVI i XVIII wieku.

W ramach konkursu "Wspieranie Działań Archiwalnych 2019" przekazane zostało ponad 23 tysiące złotych na realizację projektu pn. „Opracowanie, konserwacja, i udostępnianie archiwum dokumentowego z Nowego Miasta Lubawskiego przechowywanego w Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej".

Dzięki dofinansowaniu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odrestaurowano 23 cenne zabytki rękopiśmiennicze z naszego miasta, m.in. dokument Zygmunta Starego, datowany na 1546 rok, który zawiera polecenie króla do urzędującego ówcześnie Biskupa Chełmińskiego Tidemana. Wśród archiwaliów jest jeszcze więcej ciekawych dokumentów z dawnej historii Nowego Miasta Lubawskiego i okolic, które będą udostępnione przez portal szukajwarchiwach.gov.pl w drugiej połowie grudnia.

Pierwszym z prelegentów konferencji był Wicedyrektor Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej dr Mateusz Żmudziński. Następnie wystąpił dr hab. Marcin Hlebionek z Katedry Historii Średniowiecznej i Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który mówił o zawartości i walorach historycznych nowomiejskich dokumentów. Po nim o szczegółach samych prac konserwatorskich archiwaliów papierowych i pergaminowych z Nowego Miasta Lubawskiego mówiła mgr Iwona Kotala – Skiba, której bezpośrednio powierzono prace na dokumentami.

W konferencji w Toruniu uczestniczyli m.in. proboszcz parafii nowomiejskiej ks. Zbigniew Markowski, Agnieszka Zielińska z Referatu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim, a także przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej – Izabela Ziółkowska-Balewska i Adam Kopiczyński. W spotkaniu uczestniczył również ks. biskup Wiesław Śmigiel - Ordynariusz Diecezji Toruńskiej.

 

Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem