Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.10.3&b=20200429&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-

Burmistrz podpisał z mieszkańcami umowy na udzielenie dotacji do wymiany pieców węglowych

Burmistrz podpisał z mieszkańcami umowy na udzielenie dotacji do wymiany pieców węglowych Burmistrz podpisał z mieszkańcami umowy na udzielenie dotacji do wymiany pieców węglowych

W poniedziałek 28 maja 2018 roku do Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim Burmistrz Józef Blank zaprosił mieszkańców, z którymi podpisał 13 umów o udzielenie dotacji celowych z budżetu miasta z przeznaczeniem na wymianę źródeł ogrzewania węglowego na ekologiczne w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Łącznie w ramach programu poprawy jakości powietrza w Nowym Mieście Lubawskim złożonych zostało 18 wniosków, z których 13 uzyskało dofinansowanie. Właściciele 6 nieruchomości zdecydowali się na ogrzewanie gazowe, 2 nieruchomości na wymianę starego pieca węglowego na automatyczny kocioł opalany granulatem drzewnym, a 5 domów jednorodzinnych na automatyczne kotły opalane ekogroszkiem.

Gospodarz miasta podkreśla, że pilotażowy program spotkał się z zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta i z pewnością będzie kontynuowany w przyszłych latach.

Warto wspomnieć, że już jesienią ubiegłego roku z inicjatywy Burmistrza Józefa Blanka radni miejscy prowadzili prace nad sformułowaniem zasad udzielania dopłat do wymiany pieców węglowych na terenie Nowego Miasta Lubawskiego funkcjonujących w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych na ekologiczne źródła ciepła, w tym na:

1) ogrzewanie gazowe;

2) ogrzewanie elektryczne;

3) ogrzewanie olejowe;

4) podłączenie do sieci ciepłowniczej;

5) pompy ciepła;

6) automatyczne kotły opalane granulatem drzewnym, tzw. peletem, spełniające wszystkie parametry związane ze sprawnością urządzenia oraz emisją zanieczyszczeń do powietrza, odpowiadające 5 klasie normy PN-EN 303-5:2012, które uzyskały certyfikat wystawiony przez akredytowaną jednostkę badawczą,

7) automatyczne kotły opalane ekogroszkiem, nieposiadające dodatkowego rusztu umożliwiającego spalanie innych paliw stałych, spełniające wszystkie parametry związane ze sprawnością urządzenia oraz emisją zanieczyszczeń do powietrza, odpowiadające 5 klasie normy.

W lutym bieżącego roku podczas XXXIX sesji radni Rady Miejskiej jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej z budżetu miasta na zadanie służące ochronie powietrza, polegające na wymianie źródeł ogrzewania węglowego na ekologiczne w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie.

Regulamin udzielania wsparcia dla mieszkańców określa wysokość dotacji celowej na poziomie 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 2.500 zł brutto dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Dotacja może być udzielona Wnioskodawcy, u którego będzie funkcjonował wyłącznie ekologiczny system ogrzewania, przy jednoczesnym spełnieniu warunku, że istniejący dotychczas piec lub kocioł c.o. opalany paliwem stałym (węglem, koksem, miałem) zostanie trwale wyłączony z systemu ogrzewania.

Ostatnio zmienianywtorek, 29 maj 2018 14:09
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem