baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

XXI Mistrzostwa Warmii i Mazur w Scrabble w Nowym Mieście Lubawskim

Pogodny weekend 6-7 października 2018 roku 49 scrabblistów z całej Polski na miejsce swoich turniejowych zmagań wybrało Nowe Miasto Lubawskie. To urokliwe miejsce na Mazurach gościło uczestników XXI Mistrzostw Warmii i Mazur.

Po roku przerwy, spowodowanej remontem, turniej został rozegrany w zmodernizowanym budynku Miejskiego Centrum Kultury, który po rewitalizacji jest w tej chwili nowoczesny, funkcjonalny, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Uczestników zawodów powitał Burmistrz Józef Blank oraz organizator mistrzostw - Mariusz Orzeł.

O prawidłowy przebieg turnieju dbał sędzia Sławomir Zabawa, który pełnił równocześnie rolę egzaminatora dla starającego się o licencję sędziego Juliusza Czupryniaka.

W sobotę scrabbliści rozegrali 7 rund. Liderem był Maciej Czupryniak z sześcioma zwycięstwami. Podobnie 6 dużych punktów, ale mniejszą liczbę małych, mieli również: Mariusz Skrobosz, Kuba Zaryński, Robert Kamiński. Niedzielne pojedynki zapowiadały duże emocje.

Wieczorem odbyły się dwie imprezy towarzyszące: XVI Turniej Futsalu oraz Nocny Turniej Siódemek.

W futsalu wynikiem 14:9 zwyciężyła drużyna w składzie: Stanisław Rydzik, Julek Czupryniak, Igor Orzeł, Jakub Zaryński, Adrian Ziemniewicz, Jacek Baltyn. Mistrzowie otrzymali puchar i złote medale.  Najlepszym zawodnikiem został okrzyknięty Juliusz Czupryniak. Staszek Rydzik otrzymał statuetkę najlepszego bramkarza

Nocny Turniej Siódemek rozegrały 22  osoby. Układanie siódemek w środku nocy to zajęcie dla prawdziwych pasjonatów. Albo szaleńców. W każdym razie dla wszystkich tych  odpornych  na sen. Nocnym mistrzem scrabble został Juliusz Czupryniak. W pięciu rundach  zwyciężył 4 razy kładąc 22 siódemki.

W niedzielę po 8 rundzie na pierwszym miejscu nadal był Maciej Czupryniak (okupował to miejsce od rundy II). 9 pojedynek zmienił klasyfikację – Mariusz Skrobosz pokonał Maćka 431: 316 i mając 8 zwycięstw został liderem tabeli. Mariusz przegrał następny  pojedynek z Jakubem Zaryńskim, a Czupryniak pokonał Tomka Zwolińskiego. Po 10 rundzie wszystko się mogło zdarzyć. 8 zwycięstw na swoim koncie miało trzech scrabblistów: Maciej, Mariusz oraz Robert Kamiński. Dwaj pierwsi w kolejnym pojedynku pokonali swoich przeciwników  w pięknym stylu. Robert zaliczył porażkę i o miejscu pierwszym mógł już zapomnieć. Pojedynek gigantów w 12 rundzie zakończony wynikiem 427 : 418 dał tytuł XXI Mistrza Warmii i Mazur Maciejowi Czupryniakowi z Milanówka. Tytuł wicemistrza wywalczył Mariusz Skrobosz z Warszawy. Trzecim zawodnikiem turnieju został Robert Kamiński z Warszawy. Cała trójka obdarowana została pucharami i cennymi nagrodami rzeczowymi.

Podczas turnieju prowadzona była klasyfikacja w pięciu konkursach. Pierwszy z nich to walka o „Złotego Blanka”- nagrodę wręczaną corocznie przez Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego pana Józefa Blanka. W tym roku najdroższe słowo z "blankiem" ułożył Robert Kamiński. Jego POMIJAŃ miało wartość 116 pkt.

Drugi konkurs polegał na  ułożeniu najdroższego słowa na określoną literę wchodzącą w skład nazwy WARMIA MAZURY. Nagrody w tej rywalizacji otrzymali: