Logo
Wydrukuj tę stronę

Międzynarodowa debata w ramach projektu "Dokąd zmierzasz Europo?..."

Międzynarodowa debata w ramach projektu "Dokąd zmierzasz Europo?..."

W dniach 6-10 lipca 2017 roku w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się międzynarodowe spotkanie delegacji z Hude w Niemczech, Solecznik na Litwie, Fiume Veneto we Włoszech i Arnage we Francji, które realizowane było w ramach projektu "Dokąd zmierzasz Europo?..." współfinansowanego przez Komisję Europejską z Programu Europa dla Obywateli.
Tematem przewodnim międzynarodowej debaty, w której uczestniczyli również naukowcy z partnerskiego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, była "Solidarność europejska w czasach kryzysu migracyjnego". Doktoranci Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego przedstawili dwie prezentacje pt. "Województwo kujawsko-pomorskie w świetle migracji zagranicznych" i "Cudzoziemcy w Polsce w opinii studentów - ewolucja postaw i poglądów", natomiast dr Stefania Środa-Murawska podzieliła się z uczestnikami debaty swoim doświadczeniem w zakresie analizy czynników mających wpływ na poparcie lub sprzeciw lokalnych społeczności wobec polityki przyjmowania imigrantów.
W wymianie doświadczeń między samorządowcami z pięciu krajów w zakresie problematyki imigrantów i uchodźców przysłuchiwali się gościnnie przedstawiciele Gurjewska w Obwodzie Kaliningradzkim, z którym Nowe Miasto Lubawskie zawarło partnerstwo w październiku 2016 roku.
Wynikiem kilkudniowej wymiany swoich doświadczeń i działań podejmowanych przez samorządy lokalne Hude, Fiume Veneto, Arnage, Solecznik i Nowego Miasta Lubawskiego, zmierzających do budowania konstruktywnych rozwiązań sytuacji kryzysowych na poziomie lokalnym było poszukiwanie odpowiedzi m.in. na pytania: jakie są granice europejskiej solidarności wobec kryzysu migracyjnego w Unii Europejskiej oraz jakie są wspólne i uniwersalne mechanizmy europejskiej solidarności w dobie różnych uwarunkowań ekonomicznych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Podsumowując międzynarodową debatę Burmistrz Józef Blank podziękował uczestnikom za konstruktywną dyskusję nad problematyką kryzysu migracyjnego w Unii Europejskiej i wymianę doświadczeń partnerów w kwestii integracji imigrantów ze społeczeństwem na poziomie lokalnym.

Ostatnio zmienianyczwartek, 13 lipiec 2017 05:54
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
powered by social2s

Galeria

Design © UM Nowe Miasto Lubawskie. All rights reserved.