Logo
Wydrukuj tę stronę

Polsko-rosyjska wymiana młodzieży

Polsko-rosyjska wymiana młodzieży

W dniach 10-14 września w Nowym Mieście Lubawskim wraz z trzema opiekunkami przebywała 16-osobowa grupa młodzieży w wieku 13-15 lat z zaprzyjaźnionego Okręgu Gurjewskiego, która wraz z rówieśnikami z nowomiejskiej Szkoły Podstawowej nr 3 realizowała pierwszy etap projektu polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży współfinansowanego ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie.

Program pobytu uczniów ze "Szkoły Przyszłości" w Wielkim Isakowie w Okręgu Gurjewskim w naszym mieście wypełniony był wspólnymi zajęciami językowymi, tanecznymi, sportowymi, plastycznymi i integracyjnymi (wspólne ognisko w "Aleksandrówce", pobyt w rodzinach swoich rówieśników).

Młodzież wspólnie dyskutowała o nowoczesnych technologiach i ich wpływie na nasze życie codzienne. Podczas wycieczki do Torunia młodzież z Okręgu Gurjewskiego i z Nowego Miasta Lubawskiego wraz z opiekunami mogli poznać nowinki technologiczne, uczestniczyć w pokazach i eksperymentach oferowanych przez Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" oraz odbyć podróż na inne planety w toruńskim planetarium. Z ciekawością młodzież polska i rosyjska wraz z przewodnikiem poznawała atrakcje gotyckiego Torunia. Wystarczyło także czasu na krótką wizytę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika posiadającym Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii.

W środę 13 września 2017 roku Burmistrz Józef Blank uczestniczył w uroczystym podsumowaniu polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży. Spotkanie to odbyło się z udziałem rodziców i osób mających wkład w organizację pobytu młodych Rosjan w Nowym Mieście Lubawskim.

Podczas podsumowania gospodarz miasta wyraził swoje zadowolenie z realizacji pierwszego etapu projektu, podziękował Rodzinom za przyjęcie gości w domach, a organizatorom za ich zaangażowanie w organizację pobytu gości w naszym mieście. Burmistrz życzył też rozwoju dobrosąsiedzkich relacji między mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego i partnerskiego Okręgu Gurjewskiego.

Młodzież na spotkaniu zaprezentowała swoje umiejętności taneczne, wokalne i plastyczne oraz przedstawiła prezentację multimedialną z realizacji wspólnych działań.

Koordynator projektu i jednocześnie Kierownik Referatu Promocji i Współpracy Zagranicznej Jerzy Grządzielewski zapowiada, że niebawem z początkiem października nastąpi rewizyta naszej młodzieży i realizacja drugiego etapu projektu w Okręgu Gurjewskim.

1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
powered by social2s

Galeria

Design © UM Nowe Miasto Lubawskie. All rights reserved.