Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Podsumowanie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w SP nr 3

Podsumowanie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w SP nr 3

W czwartek 12 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im Filomatów Nowomiejskich Burmistrz Józef Blank uczestniczył w podsumowaniu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży ze Szkoły im. Petera Ustinova w partnerskiej Gminie Hude, z którą współpraca trwa od 2002 roku.

Wszystkich przybyłych na spotkanie powitała Dyrektor Bożena Rutkowska-Marciniak, która szczególne podziękowania za pomoc w realizacji projektu skierowała do rodzin goszczących w domach rówieśników ich dzieci z Gminy Hude. Burmistrz Józef Blank natomiast, oprócz podziękowań kierowanych do rodzin, podkreślał niezmierną wagę wymian młodzieżowych, które pozwalają na poszerzenie światopoglądu młodych ludzi, łamania stereotypów, naukę języków i poznawanie codziennego życia rówieśników w innych krajach.

Podczas pobytu w Nowym Mieście Lubawskim 14-osobowa grupa uczniów z Niemiec miała okazję poznać historię i atrakcje naszego miasta i okolic - prezentowaną przez Magdalenę Kortes. Dwa dni polsko-niemiecka grupa młodzieży spędziła w ośrodku wypoczynkowym Rytebłota na Pojezierzu Brodnickim, gdzie odbywały się zajęcia integracyjne. Nauczyciele Sebastian Prokop oraz Piotr Gorzka zapoznali uczniów z technikami walki kick-boxingu i taekwondo oraz z elementami samoobrony. Odbył się tam plener również malarski, gdzie młodzież malowała symbole przyjaźni.

W programie znalazła się również wycieczka do Warszawy. Przez dwa dni nowomiejscy uczniowie wraz ze swoimi gośćmi zwiedzali stolicę. Trasa zwiedzania wiodła na Zamek Królewski, warszawską starówkę oraz Łazienki Królewskie. Dużą atrakcją było zwiedzanie Stadionu Narodowego oraz Muzeum Polin.

Uczniowie z Niemiec uczestniczyli również w zajęciach szkolnych oraz tanecznych prowadzonych przez Annę Sapałę-Ponieważ. W „Aleksandrówce” odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek połączone z zabawami na świeżym powietrzu. Była też okazja spróbować wspinaczki na ściance w Bratianie pod czujnym okiem Macieja Bochenka oraz Piotra Lewandowskiego.

Podczas spotkania z udziałem rodzin goszczących w domach uczniów z Hude, które odbyło się w auli szkolnej, uczniowie zaprezentowali przed zaproszonymi gośćmi prezentację multimedialną dotyczącą przebiegu wymiany młodzieży jak i wspólne tańce oraz swoje dzieła malarskie. Na pamiątkę spotkania na boisku szkolnym zasadzony został krzew oczara omszonego.

Koordynatorami międzynarodowej wymiany były: Maja Orzechowska, Grażyna Zakrzewska oraz Kamila Kwiatkowska, które na spotkaniu podziękowały wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji tegorocznego spotkania.

Projekt finansowany był ze środków „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży” oraz budżetu Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim.

1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem