Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
Patryk

Patryk

Uroczystość 98. rocznicy powrotu Nowego Miasta do Polski

W piątek 19 stycznia 2018 roku na nowomiejskim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca powrót ówczesnego Nowego Miasta nad Drwęcą do Rzeczypospolitej Polskiej.

O godzinie 13.00 od strony Baszty Kurzętnickiej na nowomiejski Rynek wkroczyła kompania reprezentacyjna 4. Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy, aby symbolicznie przynieść nam wolność i radość z powrotu do Ojczyzny, jak to 98 lat temu zrobił oddział Hallerczyków. Przed kompanią wojska nowomiejska młodzież wniosła godło polskie. Przybyciu żołnierzy tak jak wtedy towarzyszyło bicie kościelnych dzwonów.

W uroczystości oprócz gospodarzy miasta udział wzięli m.in.: Starosta Andrzej Ochlak, wraz z Wicestarostą Katarzyną Trzaskalską, komendanci służb mundurowych, radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Marcinem Deją, dyrektorzy jednostek budżetowych powiatowych i miejskich oraz licznie przybyli mieszkańcy, harcerze i młodzież szkolna.

Burmistrz Józef Blank, który wcielił się w rolę Antoniego Kyclera - polskiego burmistrza komisarycznego z 1920 roku - powitał Wojsko Polskie tradycyjnym chlebem i solą.  Po przekazaniu Burmistrzowi biało-czerwonej flagi narodowej przez dowódcę kompanii i oddaniu salw honorowych, żołnierze przemaszerowali wokół nowomiejskiego Rynku.

Następnie organizatorzy zaprosili uczestników uroczystości do Kina Harmonia na montaż słowno-muzyczny oraz prezentację szczegółów wydarzeń i atmosfery wolności jaka panowała w ówczesnym Nowym Mieście Lubawskim.

Na zakończenie uroczystości Burmistrz Józef Blank podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym, patriotycznym wydarzeniu.

Konferencja w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W czwartek 18 stycznia 2018 roku Burmistrz Józef Blank uczestniczył w konferencji podsumowującej projekt "Remont i modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim". W konferencji uczestniczyli m.in. Starosta Andrzej Ochlak, radni miejscy, dyrektorzy nowomiejskich szkół, kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz gościnnie Zastępca Dyrektora WBP w Olsztynie pani Renata Pietrulewicz, która przedstawiła projekt "Warmińsko-Mazurska Biblioteka Publiczna".

Dyrektor Daniela Kowalska w swoim wystąpieniu omówiła trzy projekty dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które Miejska Biblioteka Publiczna zrealizowała w latach 2011-2017.

  1. Zadanie pn. „Przebudowa, remont, wyposażenie i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej”, zostało zrealizowane w latach 2011-2012 w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek.

Dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosło 179.025,00 zł. Kwota dofinansowania Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie wyniosła 159.000,00 zł. Zadanie obejmowało wykonanie następujących robót budowlanych:  

   – zmianę sposobu użytkowania części pomieszczeń piwnicznych,

   – remont i przebudowę wnętrz budynku,                                                   

   – wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów,

   – remont dachu,

   – budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych,

   – częściową wymianę stolarki okiennej,

   – wymianę parapetów zewnętrznych wszystkich okien,

   – ocieplenie murów budynku,

   – wykonanie nowej elewacji zewnętrznej,

   – zakup wyposażenia do wyremontowanych pomieszczeń.

  1. Zadanie pn. „Remont i zakup wyposażenia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim” zostało zrealizowane w roku 2014, w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek. Dofinansowanie wyniosło 143.775,00 zł. Wkład własny, w kwocie 48.265,00 zł, stanowiły wydatki biblioteki poniesione na remonty i zakup wyposażenia w latach 2004, 2012 i 2013. W ramach projektu dokonano wymiany drzwi zewnętrznych wraz z poszerzeniem otworu drzwiowego od strony Ogrodu Róż, wyremontowano Pracownię Komputerową, biuro, kącik muzealny. Utworzono również nowy dział - Pracownię Regionalną z Czytelnią Multimedialną. Odnowione pomieszczenia zostały na nowo wyposażone. Do pracowni regionalnej zakupiono: stoliki, krzesła, regały na czasopisma, szafki na archiwalia, stoliki pod komputery. Kompleksowo wyposażono biuro i pomieszczenia gospodarcze. Do Wypożyczalni dla Dorosłych zakupiono: stoliki czytelnicze, krzesła, podesty, drukarkę. W ramach projektu Oddział dla Dzieci i Młodzieży otrzymał nowe stoliki, krzesła, pufy, podest, wieszak i parasolnik. Zakupiono sprzęt komputerowy.
  2. Zadanie pn. „Remont i wyposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim”, zostało zrealizowane w roku 2017, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek 2016-2020. Na jego realizację nowomiejska placówka otrzymała dofinansowanie, w wysokości 224.780,00 zł. Wkład własny stanowiły koszty poniesione przez bibliotekę w latach 2014–2017 r. wyniosły ponad 75 tys. zł, obejmowały m.in. wymianę kostki brukowej na parkingu przy bibliotece, zakup szafek i gablot do pracowni regionalnej. W ramach wkładu własnego zakupiono urządzenie wielofunkcyjne, które służy do drukowania, skanowania i kserowania dokumentów oraz wymieniono przeszklone ściany w holu biblioteki.

Prace remontowe wykonane ze środków finansowych MKiDN obejmowały wymianę drzwi do biur i toalet, wykładziny PCV, remont łazienek, częściową wymianę instalacji elektrycznej w biurach, w wypożyczalni dla dorosłych oraz w oddziale dla dzieci i młodzieży, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, udrożnienie kanalizacji, położenie nowych tynków w stacji wymiennikowej ciepła, a także malowanie wszystkich pomieszczeń w górnej kondygnacji budynku.

Burmistrz Józef Blank pogratulował Dyrektor Danieli Kowalskiej realizacji projektów i podnoszenia jakości usług i oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim, która łącznie w latach 2011-2017 na remont i zakup wyposażenia otrzymała prawie 540.000,00 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konferencję uświetnił występ chóru oraz kabaretu U3W z nowomiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który w Miejskiej Bibliotece Publicznej posiada swoją siedzibę.

Burmistrz podpisał umowę o dofinansowanie teleopieki

W środę 17 stycznia 2018 roku Burmistrz Józef Blank w towarzystwie Skarbnika Wioletty Chętnickiej podpisał w Olsztynie umowę z Marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem o dofinansowanie funkcjonowania systemu teleopieki dla mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego.

Program realizowany będzie od stycznia 2018r. i w pierwszym roku obejmie wsparciem 20 mieszkańców naszego miasta - głównie osoby starsze, mieszkające samotnie lub te, które nie mogą liczyć na stałą pomoc aktywnych zawodowo członków swoich rodzin.

Dzięki programowi seniorzy będą mieli zapewnioną całodobową gotowość centrum operacyjno-alarmowego, które podejmie działania ratownicze po otrzymaniu od osoby starszej sygnału za pośrednictwem „czerwonego przycisku alarmowego”. Centrum będzie odpowiedzialne za telefoniczne nadzorowanie przebiegu akcji od chwili otrzymania sygnału do czasu udzielenia pomocy. Operator centrum nawiąże kontakt z seniorem wzywającym pomocy, oceni sytuację, powiadomi osoby wskazane do kontaktu, a w razie konieczności wezwie pod adres seniora karetkę pogotowia ratunkowego, policję lub straż pożarną. Będzie także utrzymywał kontakt telefoniczny z osobą wzywającą pomocy, aż do przybycia wezwanych osób lub służb.

Udział w programie jest bezpłatny, a warunkiem przystąpienia do niego jest wypełnienie ankiety informacyjnej, posiadanie sprawnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego, którego numer nie jest zastrzeżony. Urządzenie do uruchamiania „czerwonego przycisku alarmowego” zostanie bezpłatnie wypożyczone przez Gminę Miejską, a każdy senior, jego opiekun lub członek rodziny zostanie przeszkolony z obsługi.

Szczegółowe informacje dotyczące wdrażania programu można uzyskać w Referacie Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim, pokój nr 34 oraz pod numerem telefonu 56 472-96-17.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem