Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
Patryk

Patryk

Dzień Strażnika Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim

We wtorek 4 września 2018 roku Burmistrz Józef Blank w towarzystwie Kierownika Referatu Organizacyjnego Marzenny Klimek złożył gratulacje i życzenia Strażnikom Straży Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim w dniu ich święta - Panu Piotrowi Wysockiemu Komendantowi Straży Miejskiej oraz funkcjonariuszom: Piotrowi Przybylskiemu i Jackowi Chełkowskiemu.

Gospodarz miasta składając życzenia i podziękowania podkreślił, że służba którą pełnią funkcjonariusze Straży Miejskiej jest potrzebna dla mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego oraz jest gwarantem kształtowania wspólnej troski o ład i bezpieczeństwo nas wszystkich.

Nowy samochód dla nowomiejskich szkół

3 września 2018 roku o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II rozległ się dzwonek inaugurujący nowy rok szkolny 2018/2019. W uroczystości tej uczestniczyli m.in.: Burmistrz Józef Blank, Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Deja wraz z radnymi Adamem Kłosowskim, Wojciechem Kłosowskim, Adamem Straus i Mieczysławem Kubackim oraz Ksiądz Proboszcz Zbigniew Markowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Moczadło, grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice.

Podczas oficjalnej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego Burmistrz Miasta Józef Blank i Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Deja oficjalnie przekazali kluczyki i dokumenty do nowego samochodu, który zastąpił dotychczasowe wysłuzone auto.

Środki na tę inwestycję zagwarantowane były przez Radę Miejską w tegorocznym budżecie. Nowym samochodem będą dowożone obiady do wszystkich  nowomiejskich szkół podstawowych i przedszkoli, ponieważ dwie kuchnie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zabezpieczają catering dla pozostałych placówek oświatowych mieszczących się na terenie Nowego Miasta Lubawskiego. 

Rozpoczęcie roku szkolnego w nowomiejskich szkołach

W poniedziałek 3 września 2018 roku w szkołach podstawowych w Nowym Mieście Lubawskim, jak i w całej Polsce, zabrzmiał pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2018/2019.

Burmistrz Józef Blank uczestniczył w tym dniu we wszystkich rozpoczęciach roku szkolnego w nowomiejskich jednostkach oświatowych - Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II, Szkole Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka, Szkole Podstawowej Nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich oraz Szkole Muzycznej I Stopnia.

Podczas uroczystości gospodarz miasta życzył uczniom wielu sukcesów, zachęcał do udziału w dodatkowych zajęciach, które będą organizowane w nowym roku szkolnym oraz do intensywnej pracy, dzięki której sukcesy wychowanków rozsławią szkołę i miasto poza jego granicami.

Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej Zbigniew Domżalski podczas swojego wystąpienia na inauguracji roku szkolnego poinformował zebranych o nowych przedsięwzięciach. Placówka wzbogaciła się o wspaniałą pracownię muzyczno-plastyczną, która będzie służyła uczniom szkoły podstawowej i uczniom szkoły muzycznej. Drugą pracownią jest pracowania informatyczna z 16 stanowiskami, z nowoczesnymi laptopami oraz tablicą interaktywną. W roku szkolnym 2018/2019 wszyscy uczniowie klas IV – VIII będą mieli swoje szafki. Od 1 września 2018 roku szkoła posiada Internet o prędkości przesyłu danych 100 mb/s. W bieżącym roku szkolnym wszyscy uczniowie będą mogli skorzystać z dodatkowych zajęć. Od października rozpocznie się projekt unijny, w ramach którego realizowane będą zajęcia na miarę szkoły przyszłości z robotyki z programowaniem, języków obcych zakończonych egzaminem TELC, matematyki, fizyki, biologii, geografii, chemii i wielu innych. Będą także zajęcia szachowe, muzyczne, plastyczne, sportowe: zapasy, siatkówka, gimnastyka sportowa i lekkoatletyka dla klas I – III.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jerzy Resicki na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego informował przybyłych o zmianach w szkole, do których doszło w czasie wakacji. Przeprowadzono prace, które zdecydowanie zmieniły wizerunek sali gimnastycznej, a w pomieszczeniach piwnicznych powstały dwie nowe sale – choreograficzna oraz projekcyjna.

Natomiast Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Bożena Rutkowska-Marciniak po powitaniu uczniów, rodziców i gości uroczystości przekazała informacje, że w budynkach szkoły w kilku klasach pomalowano ściany, na korytarzach położono płytki ceramiczne oraz wykonano nowe ogrodzenie terenu boiska szkolnego i wykarczowano zarośla, by wygospodarować miejsce na przyszkolny plac zabaw dla najmłodszych.

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

W sobotę pierwszego września 2018 roku o godz. 10.00 przy pomniku pod Nawrą odbyły się uroczystości w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej, napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, władze miasta i radni miejscy, przedstawiciele starostwa powiatowego, przedstawiciele Gminy Nowe Miasto Lubawskie, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, komendanci służb mundurowych, harcerze, poczty sztandarowe organizacji pozarządowych i szkół oraz młodzież szkolna i mieszkańcy.

Wszystkich przybyłych na uroczystość przywitał Burmistrz Józef Blank i w swoim wystąpieniu oddał hołd poległym i pomordowanym w imię wolności naszej Ojczyzny. Głos zabrał również Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski. Rys historyczny przebiegu II wojny światowej przybliżyła przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta, natomiast Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego Jerzy Resicki poprowadził apel poległych i pomordowanych z terenu Nowego Miasta Lubawskiego i okolic.

Po oficjalnych wystąpieniach delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze. Podniosłej uroczystości towarzyszyły występy nowomiejskiej młodzieży z Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej oraz orkiestry dętej funkcjonującej przy MCK.

Wcześniej przedstawiciele władz miasta złożyli symboliczne wiązanki kwiatów w miejscach pamięci – przy pomniku na ulicy 7-Grudnia, pod tablicą memoratywną siedziby Selbstschutz przy ulicy Działyńskich, na grobach polskich żołnierzy i pod krzyżem na cmentarzu parafialnym.

Burmistrz Józef Blank serdecznie dziękuje za tak liczne uczestnictwo mieszkańców i gości naszego miasta w uroczystości patriotycznej i oddanie hołdu osobom, które „za nasze dziś, oddali swoje jutro”.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem