Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-

Rocznica wybuchu II wojny światowej w Nowym Mieście Lubawskim

Rocznica wybuchu II wojny światowej w Nowym Mieście Lubawskim

Pierwszego września 2016 roku o godz. 13.00 przy pomniku pod Nawrą odbyły się uroczystości związane z uczczeniem pamięci i oddaniem czci ofiarom II wojny światowej. Uroczystość, którą prowadziła dyrektor Miejskiego Centrum Kultury pani Katarzyna Olęcka, rozpoczęła się hymnem państwowym.

W obchodach 77. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę wzięli udział kombatanci, władze miasta i powiatu oraz wójtowie gmin Nowe Miasto Lubawskie, Biskupiec i Kurzętnik, ks. Zbigniew Markowski, radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych, poczty sztandarowe kombatantów i organizacji pozarządowych, szkół, służb mundurowych i ZHP. Na uroczystość przybyła również liczna grupa nowomiejskiej młodzieży, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz mieszkańcy Nowego Miasta Lubawskiego.

Wszystkich przybyłych na uroczystość przywitał burmistrz miasta Józef Blank. W swoim wystąpieniu oddał cześć pamięci poległym i pomordowanym w imię wolności naszej Ojczyzny. Burmistrz mówił też, że dług wdzięczności za ofiarę życia naszym bohaterom w imię wolnej ojczyzny, winniśmy spłacać pracą dla Kraju i naszej społeczności, budować zgodę, szacunek, tolerancję i poszanowanie drugiego człowieka.

Głos zabrał również starosta nowomiejski Andrzej Ochlak, który podkreślił jak ważny jest patriotyzm i pamięć o bohaterach, którzy oddali życie za naszą wolność.

Rys historyczny tamtych wydarzeń przedstawił Jerzy Resicki dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, który odczytał również apel poległych.

Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski, w nawiązaniu do 1050 rocznicy Chrztu Polski, mówił jak wielkie znaczenie w życiu człowieka ma pamięć historyczna. Modlono się w intencji poległych, ale też i zgromadzonych na uroczystości.

Po oficjalnych wystąpieniach i modlitwie delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze. Podniosłej uroczystości towarzyszył występMłodzieżowej Orkiestry Dętej Miejskiego Centrum Kultury oraz montaż słowno-muzyczny nowomiejskiej młodzieży szkolnej.

Warto zauważyć, że tradycyjnie tak jak i w latach poprzednich, przed główną uroczystością, przedstawiciele władz miasta złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w miejscach pamięci – pod tablicą memoratywną siedziby Selbstschutz przy ulicy Działyńskich, przy pomniku na ulicy 7-Grudnia, na grobach polskich żołnierzy i pod głównym krzyżem na cmentarzu parafialnym w Nowym Mieście Lubawskim.

Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem