Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
jurek

jurek

Nowomiejskie serca pomocy czekają na plastikowe nakrętki

W poniedziałek 8 marca 2021 roku Burmistrz Józef Blank zaprosił do Urzędu Miejskiego Panie Katarzynę Trzcińską i Bożenę Dąbrowską ze Stowarzyszenia „Nowomiejska Akademia Kobiet”, aby podpisać umowę dotyczącą nieodpłatnego użyczenia zintegrowanych pojemników na plastikowe nakrętki, które zostały zainstalowane na terenie Zakątka Cittaslow, przy parkingu nad Drwęcą.

 

„Serdeczne pojemniki” są w kształcie dwóch serc w barwach herbu miasta i służą realizacji akcji zbierania plastikowych nakrętek na rzecz osób potrzebujących wsparcia, którą zainicjowała Nowomiejska Akademia Kobiet.

Burmistrz Józef Blank, popierający akcje charytatywne na rzecz osób potrzebujących wsparcia, wsparł tę inicjatywę. Pojemniki zakupione zostały z budżetu miasta w ramach środków Referatu Promocji i Współpracy Zagranicznej i użyczone do dyspozycji Nowomiejskiej Akademii Kobiet.

 

Trzeba przyznać, że od czasu ich montażu w ubiegłą środę, z każdym dniem przybywa nakrętek z korzyścią również dla środowiska naturalnego. Mniejszy z dwóch pojemników dedykowany jest najmłodszym mieszkańcom miasta i nie tylko. Ma niskie okienko do wsypywania nakrętek, by nawet ci najmłodsi mogli osobiście wrzucić „swój zbiór”.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, Paniom Katarzynie i Bożenie, Burmistrz Józef Blank złożył życzenia i wręczył kwiaty.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet

składam Wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia

zdrowia, spełnienia marzeń, niegasnącego optymizmu,

uśmiechu i satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym

oraz dużo, dużo miłości od najbliższych.

                                                    Miłego dnia

                                            Burmistrz Józef Blank

 

Ankieta Koncepcji Rozwoju Strategicznego Miast Sieci Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Szanowni Państwo!


W związku z opracowywaniem przez miasta członkowskie Sieci Cittaslow  "Koncepcji Rozwoju Strategicznego Miast Sieci Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego", Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego zwraca się do Mieszkańców z prośbą o wypełnienie załączonej ankiety.

Nawiązując do celów wyznaczonych w dokumentach programowych Komisji Europejskiej dotyczących polityki spójności na lata 2021-2027 proszę o wypełnienie poniższych tabel (wskazanie przykładów projektów, które mogą być realizowane w naszym mieście w ramach poszczególnych celów i są związane ze specyfiką miast Sieci Cittaslow).


Uprzejmie proszę, aby proponowane projekty zawierały konkretne rozwiązania (rodzaj działań, ich lokalizacja, oczekiwane przez Państwa efekty). Proszę również o wskazanie propozycji nazwy projektu i krótkiego opisu czego ten projekt dotyczy.

Niektóre projekty, które Państwo zaproponują mogą pasować do więcej niż jednego celu. Proszę jednak o nie powielanie tych samych projektów przy różnych celach, a przypisywanie ich do tego celu, w którego założenia Wasza propozycja najbardziej się wpisuje.

 

Uprzejmie proszę o składanie wypełnionych ankiet w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim, ul. Rynek 1 lub przesłanie ich na adres Biura Stowarzyszenia "Polskie Miasta Cittaslow (10-578 Olsztyn, ul. Piłsudskiego 32/11) w terminie do 28. lutego 2021 r.

 

Formularz ankiety w załączeniu.

W dawnym kościele ewangelickim sala widowiskowo-kinowa będzie miała niepowtarzalny wystrój

Niespodzianką podczas realizacji prac budowlanych przy inwestycji pn. „Remont i przebudowa dawnego kościoła ewangelickiego w celu utworzenia Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury” było okrycie malowideł na suficie budynku, o których wcześniej nie było wiedzy.

Spowodowało to konieczność dodatkowego nadzoru konserwatorskiego, opracowania koncepcji i podjęcia prac konserwatorsko – rekonstrukcyjnych, które zrealizowała pracownia konserwatorska z Bydgoszczy pod kierownictwem Pani Aleksandry Kuszlis-Grygołowicz.

 

Zakres prac obejmował w szczególności:

- naprawy stolarskie stropu,

- uzupełnienie powierzchni stropu w miejscach wycięć desek pod dotychczasową instalację wentylacyjną,

- wykonanie rekonstrukcji ramowych podziałów architektonicznych na sklepieniu z listew drewnianych wraz z ośmiobocznymi rozetami,

- wykonanie obudowy z listew drewnianych dwóch podciągów podpieranych historycznie przez słupy empory,

- wykonanie rekonstrukcji brakujących fragmentów warstwy malarskiej,

- rekonstrukcja kolorystyki podziałów listwowych sklepienia i ośmiobocznych rozet oraz obudowy dwóch podciągów,

- wykonanie zabezpieczenia drewna i warstwy malarskiej.

 

Warto wspomnieć, że w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku te neobarokowe zdobienia malarskie, wykonane przez malarza Ernesta Feya z Berlina w latach 1910 – 1912 na stropie dawnego kościoła ewangelickiego, zostały przykryte płytami pilśniowymi podczas robót adaptacyjnych, przystosowujących wnętrze kościoła pod potrzeby Kina Harmonia w Nowym Mieście Lubawskim. Podczas ówczesnych prac przystosowawczych wszystkie elementy przestrzenne w postaci ozdobnych ram i frezowanych listew, zostały zdjęte i zaginęły.

 

Koszt konserwacji i rekonstrukcji sufitu w wysokości 325 950,00 złotych brutto poniesiony został z budżetu miasta, jednak efekt żmudnej i pracochłonnej pracy jest niepowtarzalny, a odnowione dekoracje sufitu będą uatrakcyjniały wizerunek nowej sali widowisko-kinowej oraz podkreślały zabytkowy charakter obiektu.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem