Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
Goralski

Goralski

Upamiętniono 81. rocznicę Czarnego Czwartku w Nowym Mieście Lubawskim

W poniedziałek 7 grudnia 2020 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń Czarnego Czwartku 1939 roku, oddano hołd i uczczono pamięć 25 rozstrzelanych mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji rozstrzelanych, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, dyrektorzy szkół i miejskich jednostek organizacyjnych.

Po zakończeniu uroczystości w Bazylice p.w. Św. Tomasza Apostoła, Burmistrz Józef Blank wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Nadolskim, Zastępcą Burmistrza Damianem Artuszewskim i delegacjami m.in. starostą nowomiejskim z wicestarostą oraz dyrektorami jednostek miejskich udali się do miejsca kaźni mieszczącego się przy ulicy Działyńskich (dawna siedziba Selbstschutz) oraz na miejsce egzekucji piętnastu nowomieszczan przy ulicy 7 Grudnia, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Zwracając się do uczestników uroczystości, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego mówił o potrzebie zachowania w pamięci wydarzeń Czarnego Czwartku jako lekcji historii i patriotyzmu oraz podziękował obecnym na uroczystości za udział w nowomiejskich obchodach 7 grudnia 1939 roku.

 

Mikołajki w Nowym Mieście Lubawskim

W niedzielę 6 grudnia 2020 roku nowomiejskie dzieci odwiedził Mikołaj, który ze swojego konnego zaprzęgu - opatrzonego herbem naszego miasta i logo sponsorów firm Grupy Szynaka Meble w Nowym Mieście Lubawskim - rozdawał słodycze i inne upominki jeżdżąc wokół Rynku i uliczkami centrum.

O godzinie 16.00 na nowomiejskim rynku mnóstwo dzieci wraz z rodzicami spotkało się z Mikołajem, aby w atmosferze zabawy i przy świątecznej muzyce zobaczyć odpalenie lampek na choince ustawionej na balkonie Urzędu Miejskiego.

Wśród uczestników mikołajkowej inauguracji okresu przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia był m.in. Burmistrz Józef Blank i Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Nadolski.

Do specjalnej skrzynki maluchy chętnie wrzucały listy do Mikołaja i częstowały się przygotowanymi słodkościami. Dzieci mogły również porozmawiać z Mikołajem i Śnieżynką oraz zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Kampania „BIAŁA WSTĄŻKA” w Nowym Mieście Lubawskim

Dzień 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, który jednocześnie rozpoczyna kampanię społeczną „Biała Wstążka”. W tym roku międzynarodowa kampania pt. „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć” ma na celu eliminację przemocy ze względu na płeć w różnych formach. Trwa od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem tych praw.

 

Tegoroczna edycja kampanii nabiera szczególnego znaczenia z uwagi na konieczność radzenia sobie z rodzinnymi dramatami wywołanymi przemocą w rodzinie w czasach ogólnoświatowej pandemii covid-19.

Obecna sytuacja uniemożliwia organizację działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym tj. konferencje, spotkania, pogadanki, warsztaty itp., jak to było w latach ubiegłych.

 

Informujemy, że pomocy osobom dotkniętym przemocą w Nowym Mieście Lubawskim udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Mieście Lubawskim oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, których siedziba mieści się przy ul. Korczaka 4.

Również Burmistrz Józef Blank, który w 2018 roku otrzymał tytuł Kawalera Białej Wstążki, deklaruje dyspozycyjność, pomoc i wsparcie osobom doświadczającym przemocy, a jednocześnie nie mającym odwagi żeby reagować i przeciwstawiać się takim zachowaniom.

 

Poniżej zamieszczamy fotogalerię z  dotychczasowych konferencji odbywających się w Nowym Mieście Lubawskim w ramach Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i Ogólnopolskiej Kampanii BIAŁA WSTĄŻKA. Jednocześnie zachęcamy do przyłączenia się do podnoszenia świadomości społecznej w zakresie problemu stosowania przemocy w rodzinie, poprzez symboliczne umieszczenie symbolu kampanii, tj. „BIAŁEJ WSTĄŻKI” na prywatnym profilu mediów społecznościowych, jak również propagowanie akcji w gronie znajomych.

 

„OTWARTE DRZWI”

 

W Gminie Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie, działania podmiotów zaangażowanych na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, koordynuje Zespół Interdyscyplinarny w naszym mieście powołany przez Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego. Członkami Zespołu są przedstawiciele instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny m.in. jednostki organizacyjne pomocy społecznej, kuratorskiej służby sądowej, policji, oświaty i  ochrony zdrowia.

Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego zaprasza na „OTWARTE DRZWI”, które odbędą się dnia 5 grudnia 2020 roku (sobota) w godz. 9:00 – 11:00 w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Janusza Korczaka 4, w ramach których będzie można skorzystać z indywidualnej porady lub konsultacji Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy.

 

Z uwagi na trwającą pandemię i obostrzenia sanitarne, aby zachować wszelkie środki ochrony i bezpieczeństwa osoby zainteresowane mogą uzyskać wsparcie pod nr tel. 56/ 649 87 19.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem